Czujka ruchu a zwierzak. Czy da się to pogodzić?

Czujniki ruchu montowane w domu mają na celu natychmiast zareagować w sytuacji, gdy na danym obszarze pojawi się intruz, np. potencjalny włamywacz. Specyfika działania tego rodzaju urządzeń polega na tym, że alarm aktywowany jest po wykryciu ruchu. Co w sytuacji, jeśli terenie objętym ochroną przebywają zwierzęta? Czy możliwa jest wówczas prawidłowa praca czujek ruchu?

Jak reagują czujki ruchu?

Czujki ruchu swoje działanie opierają na emitowaniu fali elektromagnetycznej w zakresie mikrofal lub podczerwieni albo fali mechanicznej, czyli ultradźwięków. Odbita fala, która powraca do urządzenia, wykrywa ruch, aktywując instalację sterującą czujnikiem. Trzeba przy tym dodać, że chociaż czujka jest w stanie zidentyfikować ruch, to jednak nie ma zdolności określenia, co dokładnie się porusza. Standardowe czujki znajdujące zastosowanie w systemach alarmowych, np. działające na podczerwień (PIR), wykrywają każdą emisję podczerwieni bez względu na to, czy jest to człowiek, czy zwierzę. Czy istnieją rozwiązania, które będą skutecznie ignorować zakłócenia naturalne i zwierzęta domowe?

Co zrobić, aby czujki ruchu ignorowały zwierzęta?

Jeśli na danym terenie przebywają zwierzęta, najlepiej zastosować takie czujki ruchu, które będą skutecznie ignorować ruch obiektów o określonych parametrach, np. wysokości do 50 cm i wadze do 20 kg. Maksymalna waga to punkt odniesienia, który interpretowany jest przez urządzenie jako wielkość plamy cieplnej w spektrum podczerwieni w czujkach PIR (nie widzą one obiektów, lecz analizują promieniowanie podczerwone). Warto też pamiętać, że czujki ruchu są mniej czułe bliżej ziemi, a to właśnie w tej strefie poruszają się zwierzęta, takie jak koty czy psy.

Bardzo ważny jest fachowy dobór, a następnie montaż czujek ruchu. Na ich skuteczne działanie, a więc również ignorowanie zakłóceń naturalnych i zwierząt domowych, wpływa kilka czynników. Bardzo ważne jest zainstalowanie urządzenia na optymalnej wysokości. Jeśli będzie umieszczone niżej niż zalecana wysokość, czujka będzie reagować na zwierzęta poruszające się w obszarze wysokiej czułości, co poskutkuje aktywacją alarmu. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Należy też ustawić odpowiednią czułość czujników. W przypadku czujek montowanych wewnątrz pomieszczenia należy zadbać o to, aby zwierzę nie miało możliwości zbliżenia się do soczewki czujnika.

No Comments Yet.

Leave a comment