Jakie urządzenia mogą byc elementami elektronicznego systemu zabezpieczeń?

Elektroniczne systemy zabezpieczeń, czyli systemy alarmowe, instalowane są nie tylko w siedzibach firm i instytucji publicznych. Z niezbędnej ochrony dobytku korzystamy coraz częściej w domach i mieszkaniach. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi alarmowemu możemy spać spokojnie i nie martwić się o naszą własność, co znacząco wpływa na komfort życia. Wyjaśniamy, z jakich urządzeń może składać się elektroniczny system zabezpieczeń.

Gdzie najlepiej sprawdzi się elektroniczny system zabezpieczeń?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony mienia, jest instalacja nowoczesnego systemu alarmowego. Na przestrzeni ostatnich lat elektroniczne systemy zabezpieczeń znacząco się zmieniły, co pozwala korzystać z niezawodnych oraz wyjątkowo czułych urządzeń, które alarmują o zagrożeniu. Są one doskonałym rozwiązaniem do domów i mieszkań oraz budynków firm, instytucji, zakładów pracy, a także obiektów komercyjnych. Dobór systemu alarmowego powinien opierać się na analizie zagrożeń, którą umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego audytu bezpieczeństwa.

Rozwiązania szyte na miarę potrzeb i oczekiwań

Odpowiadający za 24-godzinne monitorowanie obiektu elektroniczny system zabezpieczeń może składać się z różnych urządzeń. Sercem każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa. To dzięki niej możliwe jest gromadzenie i analizowanie sygnałów pochodzących z czujników alarmowych oraz wywoływanie alarmu w sytuacji zagrożenia. Sterowanie systemem alarmowym odbywa się dzięki manipulatorom, czyli wewnętrznym i zewnętrznym klawiaturom z wyświetlaczem, które wyposażone są w nowoczesne zabezpieczenia antysabotażowe. Sterowanie systemem alarmowym umożliwiają także aplikacje mobilne. Niezbędnym elementem systemu alarmowego są czujniki, które odbierają sygnały z otoczenia. Wyróżniamy m.in.:

  • czujniki ruchu,
  • czujniki informujące o wybiciu lub otwarciu okien oraz drzwi,
  • czujniki informujące o pożarze,
  • czujniki kurtynowe.

Elektroniczne systemy zabezpieczeń składają się także z sygnalizatorów optyczno-akustycznych, barier podczerwieni, urządzeń służących w celu przesyłania informacji do Centrum Monitorowania Alarmów oraz rozmieszczonych w newralgicznych pomieszczeniach w budynku przycisków antynapadowych. Wybór urządzeń, które będą czuwały nad bezpieczeństwem budynku, jest podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami inwestorów.

Jak działa elektroniczny system zabezpieczeń?

Właściwie zaprojektowany system alarmowy automatycznie zbiera oraz analizuje dane przesyłane ze wszystkich czujników. W momencie zagrożenia wykrytego przez czujniki lub zasygnalizowanego skorzystaniem z przycisku antynapadowego, informacje z systemu przekazywane są drogą radiową lub telefoniczną do Centrum Monitorowania Alarmów, co skutkuje uruchomieniem patrolu interwencyjnego.

No Comments Yet.

Leave a comment