Znajomość jakiej sztuki walki najbardziej przydaje się ochroniarzom?

Znajomość sztuk walki w przypadku pracowników ochrony nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie bywa bardzo przydatna. Wprawdzie „walka” w ogólnym tego słowa znaczeniu to ostatnia rzecz, na jaką powinien decydować się ochroniarz po wdrożeniu wszystkich innych technik interwencyjnych, jednak uprawianie dyscyplin sportu z tego zakresu jest ważne i stanowi kolejny istotny atut w tym zawodzie. Bardzo ważne jest już samo regularne uczestniczenie w treningach, podczas których istnieje rywalizacja, jednak jest ona ukierunkowana na postępowanie wedle określonych zasad. Oprócz elementów typowej samoobrony w sztukach sportowych trzeba posiąść wiele innych cennych umiejętności.

Sztuki walki a praca w ochronie

W pierwszej kolejności warto skupić się na znaczeniu i specyfice sztuk walki. Trenując jakąkolwiek dyscyplinę z tego zakresu, trzeba nauczyć się przede wszystkim walczyć wedle określonych reguł. Kształtowana jest technika, wyrabiane są nawyki, kondycja, siła, wytrzymałość, koordynacja, szybkość, a przede wszystkim charakter. Osoby trenujące sztuki zyskują większą pewność siebie, świadomość swoich umiejętności i możliwości, a także ograniczeń. Co ważne, osoby trenujące uczą się też pokory i samodyscypliny, które również są bardzo ważne w zawodzie ochroniarza.

Jaki sport będzie najlepszy dla pracowników ochrony osób lub mienia? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto zdecydować się na taką sztukę walki, w której będziesz czuć się najlepiej. Przykładowo, Jujutsu, Judo czy Aikido to przede wszystkim dyscypliny, które doskonale nadają się do doskonalenia takich technik jak chwyty, rzuty, dźwiganie, duszenie czy podcięcia. Umiejętność tych technik sprawdza się w przypadku interwencji siłowych, gdyż z jednej strony są bezpieczne, a z drugiej skuteczne w obezwładnieniu. Trzeba jednak pamiętać, że te sztuki walki z zasady sprawdzają się w przypadku konfrontacji z jednym przeciwnikiem. Niemniej same umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Do sztuk walki, które dają trenującym narzędzia do obrony przed grupą napastników, zaliczamy m.in. Kajukenbo czy sztuka samoobrony Keysi Fighting Method (KFM). Warto też zainteresować się innymi coraz bardziej popularnymi dyscyplinami w Polsce, jak Krav Maga, Muay Thai czy MMA. Oczywiście klasyczny boks, karate, kickboxing czy zapasy też mogą zdecydowanie podnieść umiejętności i skuteczność ochroniarzy.

No Comments Yet.

Leave a comment