Stały monitoring przemysłowy to sposób na zdecydowanie większe bezpieczeństwo nie tylko ludzi, ale też mienia publicznego, czy też prywatnego. Obecnie rzadko możemy spotkać urzędy, czy sklepy, w których nie ma żadnego monitoringu, kamery stały się powszechne również w parkach, szkołach i w instytucjach publicznych. Jednak warto wiedzieć, z czego właściwie składa się telewizja przemysłowa i o tym piszemy w naszym artykule.
Jakie są zalety telewizji przemysłowej?
Za pomocą telewizji przemysłowej jesteśmy w stanie zapobiegać aktom wandalizmu, czy włamaniom, jak również dbać o własność prywatną w domach. Dużym plusem jest to, że wraz z nowocześniejszą techniką, kamery pozwoliły nam również rozpoznawać twarze sprawców czynów i ich głos, ponieważ zazwyczaj zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku i obrazu. Możemy powiązać system telewizji przemysłowej z innymi systemami w pobliskiej przestrzeni, na przykład z alarmami. Materiał filmowy pozyskany z monitoringu wizyjnego może służyć jako dowód w sądzie, pomoc w identyfikacji szkód i ustalenia miejsca zdarzeń. Korzyści z zamontowania kamer monitorujących okolicę są tak liczne, że nie sposób ich wyliczyć.
Co wliczamy w skład systemu CCTV?
Nowoczesne systemy monitoringu przemysłowego składają z takich elementów jak:
- kamera, która może być ustawiona w stałej pozycji, lub obrotowa;
- dyski, na których są zapisywane dane;
- systemy zasilające;
- części sterujące kamerą;
- rejestrator do zapisywania obrazu.
Obecnie zazwyczaj w skład telewizji przemysłowej wchodzą nowoczesne kamery IP, które nagrywają obraz w wysokiej rozdzielczości, co wpływa również na efektywność działania. Dlaczego? Wielokrotnie niegdyś poszkodowani musieli zaniechać roszczeń, bo przykładowo nie mogli odczytać numeru rejestracyjnego czy wyglądu twarzy sprawcy.