Większość środków przymusu bezpośredniego widzieliśmy jedynie w filmach akcji, ale warto wiedzieć, czym właściwie są i dlaczego policja oraz inne grupy zawodowe są zmuszone jest czasem zastosować. Oprócz policjantów mogą je wykorzystywać w uzasadnionych sytuacjach również pracownicy ochrony, funkcjonariusze służby więziennej czy granicznej. To oczywiście tylko przykłady, bo grup zawodowych jest wiele, jednak większość skupia się na ochronie mienia i życia ludzkiego.
Jakie środki przymusu bezpośredniego wyróżniamy?
Jak możemy przeczytać w ustawie z dnia 24 maja 2013 roku na temat środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, do środków przymusu możemy zaliczyć:
- Siłę fizyczną z uszczegółowieniem technik obrony, ataku, zastosowanie kajdanek i różnych sposobów bezpośredniego obezwładnienia;
- zastosowanie kaftana bezpieczeństwa i innych elementów mających zadanie obezwładnienie człowieka - siatka i pas obezwładniający czy wodne środki obezwładniające;
- pociski niepenetracyjne;
- ręczne miotacze chemicznych substancji obezwładniających;
- przyrządy, dzięki którym możliwe jest obezwładnienie za pomocą elektryczności;
- tymczasowe umieszczenie w izbie czy celi izolacyjnej;
- ogłuszające środki pirotechniczne;
- kolczatki drogowe oraz inne elementy, które służą do unieruchamiania samochodów;
Oczywiście konieczność zastosowania poszczególnych środków zależy od tego, która grupa zawodowa je wykonuje oraz w jakiej sytuacji.
Kiedy ochroniarz ma prawo zastosować środki przymusu bezpośredniego?
Oczywiście pracownik firmy ochroniarskiej ma możliwość zastosowania niektórych środków, ale nie w każdej sytuacji, a jedynie w związku z wykonywaną pracą. Ma możliwość użycia siły fizycznej w momencie, gdy osoba zagrażająca bezpieczeństwu nie reaguje na słowne polecenia.