Jaki system alarmowy założyć do domu?

Będąc właścicielem domu, jest mnóstwo w życiu sytuacji, w których rezygnujemy z wyjazdu, przyjemności czekających na nas poza miejscem zamieszkania w obawie o bezpieczeństwo posiadanego przez nas majątku. Rozwiązaniem może być instalacja nowoczesnego systemu alarmowego. Dziś postaramy się podpowiedzieć jaki system alarmowy warto założyć do domu?

Jakie są rodzaje zabezpieczeń stosowanych w instalacjach alarmowych?

Systemy alarmowe instalowane w domach jednorodzinnych mogą wykrywać różne rodzaje zagrożeń. Warto je poznać, żeby wybrać system alarmowy najbardziej odpowiadający potrzebom wszystkich domowników. W zależności od potrzeb użytkowników i mieszkańców obiektów budowlanych mogą one pracować, wykrywając ruch, otwarcie lub pożar. W pierwszym przypadku praca systemu alarmowego oparta jest o czujniki PIR (pasywne czujniki podczerwieni), które działają na zasadzie pomiaru temperatury otoczenia. Czujniki wysyłają sygnał alarmowy po wykryciu przedostania się do monitorowanej strefy obiektu o innej od zadanej temperatury otoczenia. Nowszej generacji czujniki można zaprogramować, by ignorowały obecność małych zwierząt, typu kot lub piec.

Decydując się na system alarmowy, który nastawiony jest na wykrywanie otwarcia mamy do czynienia z czujnikami drzwiowymi oraz okiennymi zbudowanymi z dwóch elementów. Jeden znajduje się na ościeżnicy, drugi montowany jest na skrzydle. Oddalenie się od siebie obu czujników w momencie, gdy alarm jest uzbrojony, włącza alarm. Ochrona przeciwpożarowa odbywa się dzięki zastosowaniu w systemie alarmowym czujników dymu i temperatury. Alarm zostaje uruchomiony w wyniku albo zadymienia, albo wzrostu nagłego temperatury. Bez względu na wybrane rozwiązanie wszystkie rodzaje czujników współpracują z centralą alarmową, która umożliwia nadzorowanie każdego z typów alarmu, celem zapewnienia maksymalnego poziomu ochrony. W nowoczesnych instalacjach alarmowych można liczyć na połączenie systemu alarmowego z internetem, smartfonem, kluczami RFID i klawiaturą, celem zwiększenia komfortu używania na co dzień instalacji alarmowej.

Jak dobrać system alarmowy?

W przypadku instalacji alarmowych zawsze trzeba spojrzeć na posesję całościowo. Jeśli chcemy zapewnić sobie, posiadanemu mieniu maksymalną ochronę zarówno przeciwwłamaniową, jak i przeciwpożarową warto zainstalować bardziej rozbudowany system alarmowy, który oparty będzie zarówno na czujnikach ruchu, jak i czujnikach magnetycznych (kontaktronach), które zabezpieczają wszelkie drzwi i okna balkonowe przed włamaniem. Instalacja alarmowa powinna być poprzedzona montażem odpowiedniej klasy drzwi zewnętrznych i okien, które poprawią ogólny poziom ochrony budynku przed włamaniem i dewastacją. Następnym krokiem jest dobór rozwiązań do potrzeb swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa domowników w wersji maksymalnie ekonomicznej, warto oprzeć instalację alarmową o system pasywnych czujników ruchu (pod względem niezawodności większą skuteczność mają czujniki przewodowe). Jeśli w grę wchodzi zabezpieczenie dużej ilości drzwi, okien z pewnością lepszym wyborem będzie oparcie instalacji o kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne. Kontaktrony polecane są również w tych obiektach budowlanych, w których obecne są małe zwierzęta, ze względu na fakt, iż pomagają one wyeliminować fałszywe alarmy, które zdarzają się mimo zaawansowanej technologii w przypadku czujników ruchu.

No Comments Yet.

Leave a comment