Strzeżone osiedla to w dzisiejszych czasach norma

Niejedna osoba marzy o zakupie własnego mieszkania czy domu. Przy tym, oprócz komfortowych warunków samego mieszkania i dodatkowych elementów wyposażenia naszego lokum, które sprawiają, że będzie nam się żyło wygodnie i miło, coraz częściej myślimy również o bezpieczeństwie. Jednak w tym temacie mamy w pewnym sensie ograniczone możliwości i nie wszystko jest zależne tylko od nas. Mimo to warto zrobić co tylko możemy, aby takie bezpieczeństwo sobie zapewnić. Na szczęście coraz częściej pojawiają się oferty zakupu mieszkania na osiedlu strzeżonym. Co daje taka opcja w kontekście bezpieczeństwa? Co oferuje ochrona osiedla? I w końcu, czy warto zdecydować się na osiedle strzeżone? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Osiedle strzeżone, czyli jakie?

Na samym początku zastanówmy się przez chwilę nad tym, czym w ogóle jest osiedle strzeżone i co odróżnia je od zwykłego osiedla. Zacznijmy może od tego, że w Polsce tak zwane strzeżone osiedla, czyli ogrodzone tereny z budynkami wielorodzinnymi, zaczęły powstawać pod koniec lat 90. Jednak dzisiaj to już zupełnie inny rodzaj tego typu osiedli. Po części jest to wynikiem tego, że obecnie samo bezpieczeństwo wymaga już trochę innego spojrzenia, a po części tego, że firmy oferujące ochronę osiedli działają coraz bardziej profesjonalnie i zatrudniają osoby odpowiednio przeszkolone, ale także posiadające pewne cechy pożądane w tym zawodzie czy branży.

Dzisiaj osiedle strzeżone to miejsce, do którego nikt przypadkowy nie wejdzie czy nie wjedzie. Każde wejście na teren takiego osiedla kogoś spoza mieszkańców musi być potwierdzone przez właściciela nieruchomości znajdującej się na osiedlu. Do tego kamery obserwują różne miejsca samego osiedla i wyłapują osoby oraz sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

Strzeżone osiedla charakteryzują się także obecnością ochrony, czyli osób, które pilnują porządku i tego, aby nic nie zakłócało spokoju na terenie osiedla. Do tego, osoby takie czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz ich mienia.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób szuka właśnie takich osiedli, a deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że taka opcja jest pożądana i warto pomyśleć o tym już podczas planowania postawienia nowego budynku mieszkalnego czy wręcz zbudowania typowego osiedla domków jednorodzinnych.

Osiedle strzeżone a bezpieczeństwo

Czy jednak faktycznie osiedle strzeżone mocno wpływa na bezpieczeństwo jego mieszkańców? Nie chcemy nikogo przekonywać na siłę co do tego, że tak jest. Niemniej wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że sama obecność pracowników ochrony przez całą dobę bez wątpienia wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób mieszkających na osiedlu strzeżonym. Samotna matka z dziećmi czy osoby starsze na pewno docenią fakt, że w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc innej osoby. I trzeba zaznaczyć, że nie mówmy tutaj tylko i wyłącznie o aspekcie bezpieczeństwa. Pracownicy profesjonalnej firmy ochroniarskiej to także osoby o dużej empatii i zrozumieniu potrzeb innych osób. Przekłada się to także na przyjemne i miłe stosunki międzyludzkie, czyli zwyczajny uśmiech, krótka i miła rozmowa czy pomoc w drobnych sprawach, takich jak wniesienie czy zniesienie czegokolwiek.

Do tego, nie bez znaczenia jest także świadomość, że koło naszego domu czy mieszkania nie przebywają osoby podejrzane czy po prostu obce. Szczególnie ważne jest to wieczorem czy w nocy, gdy na zwykłych osiedlach bywa często niebezpiecznie i nikt nawet nie myśli o wyjściu na spacer po zapadnięciu zmroku.

Oczywiście to tylko kilka aspektów wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców strzeżonego osiedla, ale pokazują one jakie plusy posiada właśnie tego typu osiedle.

Strzeżone osiedle – czy warto?

Żyjemy w czasach, w których, bezpieczeństwo staje się wartością niezwykle ważną. Nie ma się więc co dziwić, że i osiedla strzeżone przestają być oznaką prestiżu czy luksusu, a stają się normą i bez wątpienia czymś, co będzie cały czas zyskiwało na popularności. Być może osiedla takie to w niektórych mniejszych miasteczkach jeszcze rzadkość, ale i to pewnie zacznie się zmieniać. Nikogo nie dziwi już obecność bramy uniemożliwiającej wjazd na teren jakiegoś osiedla czy prośba ochrony o podanie nazwiska osoby, którą chcemy odwiedzić. Jednak - jak to bywa w życiu - nic nie ma tylko samych plusów. Strzeżone osiedla także stanowią pewne wyzwanie dla ich mieszkańców i wiążą się z zaakceptowaniem pewnych dodatkowych reguł czy zasad panujących na ich terenie. Jednak musimy pamiętać, że jest to kwestia, która ma wpływać na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców danego osiedla. Chyba więc warto dostosować się do takich zasad, ale dzięki temu nie martwić się o wiele spraw, które często spędzają sen z powiek osób, które nie czują się bezpiecznie nawet w okolicach własnego domu czy mieszkania.

No Comments Yet.

Leave a comment